top of page

"חץ מן העבר"

ההיסטוריה של ספורט הקשתות בארץ ישראל

דבר היו"ר

גור קציר

קהילת הקשתים שלום.

רבים מקהילת הקשתים מכירים אותי כיו"ר האיגוד בשנים האחרונות, אולם מעטים יודעים שבעברי הייתי קשת בתחילה במועדון המאה 21 כאשר פימה חיוטין היה המאמן ומגרש הכדורגל שימש גם כמגרש אימונים של המועדון.

 

בשנת 1992 התחלתי את לימודי המשפטים במכללה למנהל ומכיוון שעדיין לא הוקם קמפוס, למדנו בגבעתיים בבית שרת אשר שימש כקמפוס ארעי, ושם נחשפתי בפעם הראשונה לספורט הקשתות. לקח לי כמעט שמונה שנים להוציא לפועל את החלום להתאמן בקשתות ולמיטב זכרוני בשנת 1999 התחלתי להתאמן במועדון קשתי הפועל גבעתיים אצל פימה. 

 

כשפימה סיים את פעילותו במועדון, עזבנו מספר חברים לקבוצה לראשון לציון שם התאמנו מאחורי מגרש בבית ספר,נעשה שגורשנו משם, ושם הקמנו את העמותה קשתי מכבי ראשון - בה אני הייתי בדור המייסדים, היינו קבוצה קטנה של כמה משוגעים, ירינו היכן שיכולנו, מאחורי אולמות התעמלות, בבתי ספר, במטעים באזור מודיעין, שם גם קיימנו תחרויות בתוך החממות, ואפילו זכיתי במדליה, גם טניה אשתי (חברתי דאז), זכתה במס' מדליות  ובשנת 2006 עקב פציעה נאלצתי לעזוב את ענף הקשתות שכה אהבתי.

 

כיום כ 15 שנה אחרי, אני משמש כיו"ר איגוד הקשתות בישראל, החזון שלי קורם עור וגידים לאט לאט - הקמנו נבחרת צעירה עם ילדים מוכשרים שמתחרים באליפויות בחו"ל ואנו נגשים את החלום ונשתתף גם באולימפידה. 

 

כוחה של ההיסטוריה הוא ללמד אותנו על העבר וללמוד כיצד לנהוג בעתיד, מר עדן זאבי שגדל לתוך הספורט הזה בארץ, קיבל על עצמו את הזכות לתעד את ההיסטוריה של הקשתות בארץ ישראל.

 

האתר שעדן יצר היינו מפעל הנצחה לקשתים, ומהווה מעין סרגל זמנים לספורט הקשתות מראשיתו ועד היום.

 

אני מקווה שבסיום הפרויקט החשוב הזה, נוכל ללמוד על ההיסטוריה של הקשתים בארץ וממנה ללמוד פני עתיד.

 

גור קציר, יו"ר

דבר העורך

עדן זאבי

מאז שאני זוכר את עצמי תחום הקשתות היה מאוד משמעותי בבית. חוויית הקשתות הראשונה שנחרטה בזיכרוני הייתה בערך בגיל 6 בארצות הברית. עמדנו לחגוג את חג ההודיה והקשתים בסן אנטוניו טקסס (בה גדלתי) נפגשו על מנת להתחרות על הזכיה בתרנגול ההודו המסורתי (מסימני חג ההודיה) עמדנו כולנו על קו היורים וירינו על מטרות דף בצורת תרנגולי הודו. אבי, שמשון זאבי ז"ל, זכה בתחרות וקיבלנו תרנגול הודו קפוא כמיטב המסורת.

 

כאשר שבנו לישראל ב1977 הצטרף אבי לאיגוד באופן פעיל ואני נשאבתי ביחד אתו לתוך העולם הקסום של הקשתות. חבורה של משוגעים לדבר שלאט שלאט לקחו תחביב ביזארי ואיזוטרי והפכו אותו לענף ספורט רשמי בישראל.

כאשר חזרתי באופן פעיל לאיגוד בשנת 2014 גיליתי שבסביבות שנות ה90 הייתה פרישה טבעית של דור המייסדים, הדובר ברובו עברית ואנגלית, והוחלף בדור חדש הדובר ברובו עברית ורוסית, ותוך כדי כך נשאר מעט מאוד תיעוד של העבר.

בשנה האחרונה נשאבתי אל תוך העבר. שוחחתי עם עשרות אנשים, עברתי על מאות תמונות ובעיקר ניסיתי לעשות סדר בבלאגן.

באתר זה אני מנסה להעביר את רצף האירועים באופן כרונולוגי וברור על מנת שנוכל כולנו ללמוד ולדעת מה היה ומתי. אני מקווה שהצלחתי.

כמה הערות:

1. קודם כול התנצלות, ניסיתי לדבר עם כולם. הפרויקט הזה גזל לי המון מזמני בשנה האחרונה. אין לי ספק שיש כמה שפספסתי. היופי באתר הזה הוא שהוא דינמי. זאת אומרת שבכול זמן ניתן להוסיף ולשנות. במידה ויש מישהו או משהו שהתפספס פה בבקשה דברו איתי.

2. נחשפתי להמון סיפורים ומחלוקות. השתדלתי להציג את העובדות מבלי לקחת צד, מבלי לשפוט ותוך רצון לבנות נרטיב אחד ברור. יתכן שיש אנשים שרואים את התמונה אחרת, וזה בסדר. אשמח לתת מענה לכל מחלוקת במידה ויש.

3. ישנם מספר תתי נושאים בהם לא הצלחתי לגעת עדיין. למשל, קשתות הנכים ובתי הלוחם שהיו תמיד סוג של יחידה נפרדת מהאיגוד עם תקציב וסדר עדיפויות משלהם. מכיוון שלא באתי מהעולם של בתי הלוחם אין ל כל כך ידע בעניין וטרם מצאתי מישהו שימלא עבורי את החלל. במידה ויש מעוניינים אשמח לשמוע.

4. הדבר נכון גם בנוגע לעלייה הרוסית. ידוע לי שמתוך חברי האיגוד ישנם קשתים שהגיעו בארץ מוצאם לדרגות מאוד גבוהות בתחום אך בארץ עקב קשיי שפה וקליטה לא ממש הצליחו להשתלב כאן. גם פה אני מבקש מכול מי שיכול לעשות לי סדר בעניין שיפנה אלי.

5. את רוב התמונות הוצאתי מהרשת ומכול מיני אתרים הקשורים לענף תוך רצון לא לפגוע בזכויות יוצרים. במידה וישנו מישהו שתמונתו מופיעה והוא אינו מעוניין נא לעדכן אותי על מנת שאתקן. כנ"ל לגבי תמונות קטינים במידה ויש בעיה.

6. למי שמחפש תוצאות ורישום שיאים אני ממליץ להעמיק בכתבות של כתבת הJERUSALEM POST בשם CYNTHIA BELLON אשר מופיעות לאורך האתר. במדינה בה אף כתב מעולם לא התמיד בסיקור תחום הקשתות אישה זו ראויה לציון על שנים רבות של תיעוד וסיקור קשתות.

7. האתר מיועד לצפייה במחשב בגודל מסך של 100% בלבד. בהמשך אני מקווה להסדיר אותו גם לסלולרי

8. במידה ונתקלים בטעות או אי דיוק אני מבקש שתעדכנו אותי במייל edenzeevi68@gmail.com מיד אדאג לטפל בעניין.

וכמובן תודות:​

לחברי הנהלת האיגוד שאישרו את המינוי שלי לעסוק בנושא באופן רשמי.

לאיתן תגר שהיה שותף פעיל ליוזמה ולכתיבה ובעיקר עשה לי סדר בראש.

לגיא מצקין על שתמך, ליווה וכיוון. לרועי גולדמן ממועדון בית לחם הגלילית על העזרה במציאת פתרונות עיצוביים ולרננה עטיה ממועדון ירושלים שעזרה בהגהה הלשונית ושמרה על קוצו של י.

אני רוצה להודות גם לכול מי ששוחחתי אתו ותרם מזמנו לספר לי סיפורים, לשלוח לי תמונות ולהעמיד דברים על דיוקם.​

זכיתי לעבוד על הפרויקט הזה ונהניתי מכול רגע. אני מקווה שגם אתם תיהנו ממנו.

עדן זאבי

bottom of page